Wyjdź na rower! Blog o rowerach, trasach i częściach rowerowych

Jakie sakwy rowerowe warto wybrać?

undefinedPrzy dłuższej podróży rowerowej przydać mogą się porządne sakwy, dlatego też warto bliżej im się przyjrzeć. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, która w tym przypadku ma bardzo duże znaczenie. Porządne sakwy rowerowe powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne warunki pogodowe i przetarcia. Nie można zapominać także o funkcjonalności sakw rowerowych.


Polskie sakwy rowerowe

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale w chwili obecnej najbardziej popularnymi sakwami rowerowymi są produkty polskiego producenta. Mowa tutaj o firmie Crosso, która od wielu lat oferuje wysokiej jakości sakwy rowerowe z najwyższej światowej półki. W pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na modele z serii Dry, Twist, Classic i Expert, dla najbardziej wymagających użytkowników.Wybierają sakwy rowerowe warto zwrócić uwagę nie tylko na ich design, jakość wykonania i cenę, ale również na mechanizm mocowania. W dzisiejszych czasach większość modeli dostępnych na rynku oferuje dwa różne sposoby mocowania. Pierwsze to mocowanie klasyczne, a drugie to tzw. "Click System". Przy mocowaniu klasycznym korzysta się z trzech haków z ocynkowanej stali, które przymocowuje się do bagażnika. Montaż sakw jest bardzo prosty, tak samo zresztą jak i ich ściąganie. Podczas jazdy sakwy rowerowe trzymają się bardzo solidnie i co najważniejsze nie wkręcają się w szprychy rowerowe.

Rodzaje szprych rowerowych

undefinedChociaż jazda na rowerze staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna, to jednak wciąż wiele osób nie ma większego pojęcia o budowie roweru czy jego podstawowych komponentach. Mało kto potrafi samodzielnie wymienić pękniętą dętkę czy też złożyć przy pomocy skuwacza pęknięty łańcuch. Warto taką wiedzę posiadać, ponieważ znacznie może ona ułatwić życie podczas dłuższych wypraw rowerowych, gdy pod ręką nie będzie akurat żadnego serwisu rowerowego. Jednym z najmniej docenianych elementów roweru są szprychy rowerowe z najlepszego sklepu Zico-Bike.pl.

Szprychy rowerowe - najpopularniejsze rodzaje

Patrząc na koło rowerowe można by rzec, że w szprychach rowerowych nie ma krzty ciekawości. Ot, jest to kawałek cienkiej rurki, który łączy obręcz koła z piastą rowerową. Warto jednak pamiętać o tym, że sprawność całego roweru zależy od poszczególnych elementów jego wyposażenia. Nawet tak z pozoru nieistotny element jak szprychy może mieć istotny wpływ na osiągane wyniki sportowe. W każdym typie roweru stosuje się nieco inne szprychy. I tak - szprychy aerodynamiczne to lekkie i wytrzymałe szprychy, które stosowane są przede wszystkim Ich cechą jest przede wszystkim to, że są odporne na przeciążenia i osiągają bardzo dobre rezultaty w przeprowadzanych testach na zmęczenie. Stosuje się je przede wszystkim w sprzęcie do jazdy wyczynowej. W zależności od potrzeb szprychy mogą być cieniowane lub nie.

Kiedy wymieniać szprychy w rowerze?

Większość osób nie spotka się nigdy z koniecznością wymiany szprych w swoim sprzęcie. Na taki krok decydują się przeważnie zapaleni kolarze, dla których wysoka jakość komponentów rowerowych to absolutny priorytet. Najczęściej jednak wybiera się już gotowe koło z zamontowanymi szprychami odpowiedniej klasy. Im droższy rower, tym lepszych szprych w kołach można się spodziewać - ważne aby były wykonane z wytrzymałych materiałów.

Tych zabawek nie powinno zabraknąć w pokoju dziecięcym

undefinedDzieciństwo rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest prawo do zabawy. Co prawda do dobrej zabawy niepotrzebne są tak naprawdę żadne przedmioty, ale nie ukrywajmy — zabawki ją ułatwiają. Obecnie dzieci mają ich za dużo i wielu rodziców zastanawia się, które są tak naprawdę niezbędne. Wiele zależy od dziecka — co lubi, czym się interesuje, czy bawi się samo, czy też z rodzicami lub rówieśnikami.

Zabawki, które każde dziecko powinno mieć:
- miś lub lalka. Jedną z najczęstszych zabaw dzieci jest ta w naśladowanie rodziców. Do tego przydaje się coś, co będzie "dzieckiem" - w tej roli dobrze sprawdzają się wszelkie pluszaki i lalki. Mogą one też stać się najlepszymi przyjaciółmi dzieci i ich pocieszycielami. Ważne jest to, by dziecko nie miało ich za dużo.

- rower. To przede wszystkim środek transportu, ale rower dla dziecka to także narzędzie terapeutyczne wspierające prawidłową pracę mózgu, budującą pewność siebie i tężyznę fizyczną. Rowerki dla dzieci są odpowiednim prezentem nawet już dla niespełna dwuletnich dzieci — świetnie sobie one dają radę na rowerku biegowym.

-klocki. Nie ma chyba zabawki, która działa bardziej ogólnorozwojowo niż klocki. Jest to także zabawka na lata — mogą się nimi bawić już roczne maluchy, a chętnie sięgną po nie nawet gimnazjaliści.

-kredki. Przydadzą się dziecku w każdym wieku. Mają same zalety -Potrafią zapewnić rozrywkę na długie godziny, ćwiczą motorykę małą i rozwijają kreatywność.

Rower miejski - alternatywna forma transportu

undefined

Jednym z państw, w których komunikacja rowerowa jest najbardziej rozpowszechniona jest Holandia. Większość osób na pytanie o pierwsze skojarzenie z tym państwem wymieni właśnie rowery albo tulipany. Nic więc dziwnego, że rowery przeznaczone do przemieszczania się po przestrzeni miejskiej zyskały przydomek rowerów holenderskich.

Infrastruktura rowerowa w naszym kraju

Jeszcze kilkanaście lat temu jazda rowerem po większości polskich miast była koszmarem. Brak ścieżek rowerowych wymuszał jazdę po chodnikach, co przeszkadzało przechodniom lub zmuszał rowerzystów do korzystania z zatłoczonych jezdni, co z kolei negatywnie wpływało na ich bezpieczeństwo. Na szczęście inwestycje samorządowe w infrastrukturę rowerową z roku na rok są coraz większe, czego efektem są nowoczesne ścieżki dla rowerzystów.

Zalety rowerów typowo miejskich

Rowery miejskie posiadają szereg bardzo charakterystycznych cech. Krótka rama oraz specjalnie wygięta kierownica przez wielu nazywana jaskółką wymuszają na rowerzyście utrzymywanie maksymalnie wyprostowanej postawy ciała, przez co ma on zdecydowanie lepszą widoczność. Inne cechy jakie posiada rower miejski to przede wszystkim - duże koła, osłona na łańcuch (chroni przed zachlapaniem błotem spodni podczas jazdy) oraz pojemny koszyk. Rowery miejskie można kupić w każdym specjalistycznym sklepie rowerowym - o tym jak dobrać rower do swojego wzrostu można dowiedzieć się od sprzedawcy.

Czym charakteryzują się rowery crossowe

undefined

Crossowe rowery w dzisiejszych czasach są najbezpieczniejszym wyborem nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Jest to najlepszy wybór dla wszystkich tych osób, które myślą o wygodnym rowerze praktycznie na każdą okazję. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać największe zalety rowerów crossowych i dowiedzieć się, jakie są ich największe zalety.


Crossówka od a do z

Rowery crossowe charakteryzują się przede wszystkim bardzo lekką konstrukcją, dzięki czemu z ich dobrodziejstwa mogą skorzystać nie tylko osoby dorosłe, ale również małe dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje także mało agresywna geometria oraz delikatne typowo sportowe rysy. Dużą zaletą rowerów crossowych jest również to, że bez żadnego większego problemu można dokupić do nich dodatkowe wyposażenie. Inwestując w nowe elementy można stworzyć tak naprawdę idealną maszynę dla każdego.


Gdzie kupić rower

Porządny rower crossowy, to inwestycja około 2000zł. W tej cenie można kupić interesujący sprzęt, który będzie służyć sprawnie przez wiele długich lat użytkowania. Największy wybór crossowych rowerów można znaleźć oczywiście w sklepach internetowych. W Polsce jest bardzo wiele firm, które sprowadzają nawet modele, których próżno szukać w stacjonarnych sklepach. Rowery crossowe to inwestycja na lata, dlatego też nie warto na nich oszczędzać. Pamiętać należy jednak o tym, że zakup roweru to dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ trzeba również odpowiednio o niego zadbać.

Narzędzia rowerowe zawsze się przydadzą

Gdy tylko zacznie się sezon rowerowy, cała masa ludzi wsiądzie na swoje wyjątkowe rowery i zacznie swoją nową przygodę. Jazda na rowerze jest na tyle przyjemna, że każdy powinien co roku do niej powracać i przekonać się, że w ten sposób nie tylko można poprawić swoją kondycję, lecz także można świetnie się bawić.

Przygotuj sięundefined

Po całej zimie wsiąść na rower nie będzie wcale tak łatwo i nie chodzi tu o to, że nagle nasza kondycja zaniknie i przejechanie kilkudziesięciu kilometrów będzie sprawiać nam problemy. Tu bardziej chodzi o to, że nasz rower musimy przygotować na ten nowy sezon.

Oczywiście do etapu przygotowawczego musimy zaliczyć takie działania, jak czyszczenie naszego roweru. Bardzo ważne jest, aby wyczyścić każdą część, nie musimy się martwić, że z któregoś miejsca zmyjemy na przykład potrzebny tam smar, bo taki lepiej jest tam położyć świeży. Wyczyszczony rower nie tylko wygląda lepiej i nie brudzi nas, lecz także wolniej będzie się korodował, czy możemy łatwiej zauważyć w nim jakieś usterki.

Czas na naprawy

Oczywiście zarówno po zimie, jak i w czasie naszej rowerowej przygody, z naszym rowerem mogą dziać się różne dziwne rzeczy, to znaczy coś może się zepsuć, coś może być niedokręcone i tak dalej. Jednak nie musimy się tym martwić. Wystarczą nam podstawowe narzędzia rowerowe, aby zapobiec wszelkim usterkom w naszym rowerze. Do takich narzędzi będą należały klucze imbusowe, śrubokręty, mały młotek, pompka, kombinerki i obcinacz, nóż i smary i oleje i w sumie z taki zestawem narzędzi rowerowych przeżyjemy każdą niedogodność, jaka nas spotka.

Nowsze wpisy → Home ← Starsze wpisy