Przyczyną powstania stanu zapalnego stawu może być uraz lub choroba zwyrodnieniowa. Objawy tej choroby to bolesność i sztywność stawu. Są one spowodowane zmniejszeniem ilości kwasu hialuronowego w płynie stawowym.

undefined

Istnieje kilka metod leczenia tej choroby. Są to farmakoterapia, fizykoterapia oraz leczenie chirurgiczne. W przypadku farmakoterapii są dostępne różne grupy leków do stosowania doustnego i miejscowego. Najbardziej skuteczne działanie wykazują: kwas hialuronowy, kortykosteroidy, leki LMPCh a także leki NLPZ.

Jednym z najnowszych sposobów leczenia tej choroby jest uzupełniania kwasu hialuronowego w stawie za pomocą iniekcji dostawowej. Taki zabieg pozwala na regenerację chrząstki stawowej, zmniejszenie bólu i poprawę ruchomości stawu. Synocrom Forte to lek, który ma tak dużą zawartość kwasu hialuronowego, że wystarcza jednorazowa iniekcja. Preparat jest bezpieczny, nie zawiera białka zwierzęcego, ma niski poziom endotoksyn i nie powoduje reakcji uczuleniowych.

Drugi sposób leczenia miejscowego stanu zapalnego w stawie, to podanie kortykosteroidu bezpośrednio do stawu. Działa on silnie przeciwzapalnie ale nie zawsze można go stosować, ponieważ może powodować uczulenie i wiele innych objawów niepożądanych. Wielokrotne podanie tego leku bezpośrednio do stawu może być przyczyną powstania niestabilności stawów, wylewów podskórnych i atrofii skóry. Lek z tej grupy często stosowany do tzw. blokady to betametazon/Diprophos.

Trzeci rodzaj farmakoterapii to stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh). Nie tylko łagodzą one objawy, ale też hamują niszczenie stawów. W celu uzyskania najlepszego efektu, powinny być stosowane możliwie jak najwcześniej. Nie gwarantują pełnego wyleczenia i po ich odstawieniu choroba przeważnie powraca. Są to między innymi Metotreksat i sole złota.

Czwarta grupa leków istotnych w leczeniu zapalenia stawów to niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Nie hamują postępu choroby, ale zmniejszają ból i stan zapalny. Są pomocne w walce z bólem i w przywróceniu ruchomości stawu. Nie nadają się do zbyt długiego stosowania, ponieważ mogą powodować krwawienie z przewodu pokarmowego, uszkadzać nerki i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca. Przykładowe NLPZ to Diclofenac, Ketoprofen, Naproksen.