undefinedChociaż jazda na rowerze staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna, to jednak wciąż wiele osób nie ma większego pojęcia o budowie roweru czy jego podstawowych komponentach. Mało kto potrafi samodzielnie wymienić pękniętą dętkę czy też złożyć przy pomocy skuwacza pęknięty łańcuch. Warto taką wiedzę posiadać, ponieważ znacznie może ona ułatwić życie podczas dłuższych wypraw rowerowych, gdy pod ręką nie będzie akurat żadnego serwisu rowerowego. Jednym z najmniej docenianych elementów roweru są szprychy rowerowe z najlepszego sklepu Zico-Bike.pl.

Szprychy rowerowe - najpopularniejsze rodzaje

Patrząc na koło rowerowe można by rzec, że w szprychach rowerowych nie ma krzty ciekawości. Ot, jest to kawałek cienkiej rurki, który łączy obręcz koła z piastą rowerową. Warto jednak pamiętać o tym, że sprawność całego roweru zależy od poszczególnych elementów jego wyposażenia. Nawet tak z pozoru nieistotny element jak szprychy może mieć istotny wpływ na osiągane wyniki sportowe. W każdym typie roweru stosuje się nieco inne szprychy. I tak - szprychy aerodynamiczne to lekkie i wytrzymałe szprychy, które stosowane są przede wszystkim Ich cechą jest przede wszystkim to, że są odporne na przeciążenia i osiągają bardzo dobre rezultaty w przeprowadzanych testach na zmęczenie. Stosuje się je przede wszystkim w sprzęcie do jazdy wyczynowej. W zależności od potrzeb szprychy mogą być cieniowane lub nie.

Kiedy wymieniać szprychy w rowerze?

Większość osób nie spotka się nigdy z koniecznością wymiany szprych w swoim sprzęcie. Na taki krok decydują się przeważnie zapaleni kolarze, dla których wysoka jakość komponentów rowerowych to absolutny priorytet. Najczęściej jednak wybiera się już gotowe koło z zamontowanymi szprychami odpowiedniej klasy. Im droższy rower, tym lepszych szprych w kołach można się spodziewać - ważne aby były wykonane z wytrzymałych materiałów.