undefined

Jednym z państw, w których komunikacja rowerowa jest najbardziej rozpowszechniona jest Holandia. Większość osób na pytanie o pierwsze skojarzenie z tym państwem wymieni właśnie rowery albo tulipany. Nic więc dziwnego, że rowery przeznaczone do przemieszczania się po przestrzeni miejskiej zyskały przydomek rowerów holenderskich.

Infrastruktura rowerowa w naszym kraju

Jeszcze kilkanaście lat temu jazda rowerem po większości polskich miast była koszmarem. Brak ścieżek rowerowych wymuszał jazdę po chodnikach, co przeszkadzało przechodniom lub zmuszał rowerzystów do korzystania z zatłoczonych jezdni, co z kolei negatywnie wpływało na ich bezpieczeństwo. Na szczęście inwestycje samorządowe w infrastrukturę rowerową z roku na rok są coraz większe, czego efektem są nowoczesne ścieżki dla rowerzystów.

Zalety rowerów typowo miejskich

Rowery miejskie posiadają szereg bardzo charakterystycznych cech. Krótka rama oraz specjalnie wygięta kierownica przez wielu nazywana jaskółką wymuszają na rowerzyście utrzymywanie maksymalnie wyprostowanej postawy ciała, przez co ma on zdecydowanie lepszą widoczność. Inne cechy jakie posiada rower miejski to przede wszystkim - duże koła, osłona na łańcuch (chroni przed zachlapaniem błotem spodni podczas jazdy) oraz pojemny koszyk. Rowery miejskie można kupić w każdym specjalistycznym sklepie rowerowym - o tym jak dobrać rower do swojego wzrostu można dowiedzieć się od sprzedawcy.