undefined

Zakup nowych amortyzatorów jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla tych osób, które nie mają zielonego pojęcia o rowerach. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są zalety amortyzatorów sprężynowych i elastomerowych, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.


Sprężynowe amortyzatory

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem i najprostszym konstrukcyjnie są oczywiście sprężynowe amortyzatory rowerowe. Głównym elementem resorującym jest tutaj specjalna stalowa sprężyna. Jeżeli chodzi o tłumienie, to odbywa się to za pomocą oporu cierny goleni i specjalnego ochraniacza, który najczęściej wykonany jest z gumy.


Moda na elastomerowe amortyzatory

Elastomer to bardzo popularne sztuczne tworzywo, które w dzisiejszych czasach ma szerokie zastosowanie. Materiał ten z praktycznego punktu widzenia zachowuje się podobnie, jak opisana powyżej sprężyna. Pamiętać należy jednak o tym, że elastomer oprócz funkcji resorującej spełnia także funkcje tłumiącą. Energia jest tracona poprzez ocieranie się specjalnych łańcuchów polimerowych. Wybierając odpowiednie wałki można dowolnie regulować twardość zawieszenia. Największą zaletą elastomerowych amortyzatorów jest oczywiście ich niewielka waga i bardzo przystępna cena. Do plusów należy zaliczyć także małą awaryjność i łatwość obsługi. Jedyną wadą jest to, że elastomerowe amortyzatory rowerowe nie poradzą sobie w niskich temperaturach.